Jak wybrać słowa kluczowe?

Analiza słów kluczowych jest… kluczowa dla naszych działań SEO. Jeśli nie przeprowadzimy odpowiedniego audytu, nasze działania mogą być mało efektywne.

Dlaczego warto poświęcić sporo czasu na analizę?
Każde podejmowane działanie w przyszłości wiąże się z wykorzystaniem słów kluczowych. Rozpoczynając od link buildingu, poprzez SEO copywriting, a skończywszy na doborze meta-tagów. Zarówno SEO On-site, jak i off-site wiąże się z koniecznością bazowania na wybranych słowach kluczowych.

Słowa kluczowe warto znać już na etapie budowania serwisu. Dzięki temu, możemy zadbać o odpowiednia jego strukturę i uniknąć przebudowy w przyszłości.

Co to są słowa kluczowe?
Poprzez termin „słowo kluczowe” rozumiemy hasło/frazę/słowo wpisywane w wyszukiwarkę internetową, którego wpisanie doprowadzi użytkownika do konkretnych informacji.

Wyróżniamy trzy typy słów kluczowych:

  • BRANDOWE – słowa kluczowe wpisywane przez użytkowników znających markę, produkt lub usługę o konkretnej nazwie. Użytkownik posługujący się brandowymi słowami kluczowymi doskonale wie czego szuka (zna brand), np. Pepsi.
  • OGÓLNE – wszystkie słowa kluczowe składające się z 1-3 wyrazów. Wpisywane są przez ludzi, którzy wiedzą czego szukają, ale ich informacje nie są dokładnie sprecyzowane, np. napoje o smaku cola.
  • LONG-TAIL – tzw. słowa kluczowe długiego ogona to frazy, które wykorzystywane są przez użytkowników szukających konkretnej informacji/usługi/produktu, np. napój pepsi 330 ml w puszce.

Na jakiej podstawie należy dobierać słowa kluczowe?
Słowa kluczowe należy dobierać na podstawie wielu istotnych czynników. Przede wszystkim, musimy określić jaki jest nasz cel. Według licznych badań, najskuteczniejszych (generującym najmniejszą liczbę odrzuceń) jest wykorzystywanie fraz long-tail. Należy mieć jednak na uwadze, że wówczas musimy koncentrować nasze działania na bardzo dużej ilości fraz.

Naszym celem jest taki dobór fraz, które będą potrafiły sprzedać produkt lub nim zainteresować. Zbyt ogólne frazy kluczowe mają sporą liczbę wyszukań – nie są jednak EFEKTYWNE. Co to oznacza? Sporo użytkowników automatycznie wyłącza stronę, gdyż nie dociera do informacji, które poszukuje.

Co ważne, koszt pozycjonowania ogólnych słów kluczowych jest zawsze większy, aniżeli ma to miejsce w przypadku tzw. długiego ogona.

Z jakich narzędzi korzystać przy doborze słów kluczowych?
W dzisiejszych czasach, liczba narzędzi dla działań SEO jest ogromna. Nie inaczej jest w przypadku skryptów pozwalających na efektywny dobór słów kluczowych.

Keyword Planner od Google.
Najpopularniejszym narzędziem do zarządzania słowami kluczowymi jest Keyword Planner. Narzędzie dedykowane dla osób trudniących się kampaniami Adwords można z powodzeniem wykorzystać przy pozycjonowaniu. Mając aktywną kampanię możemy z dokładnością do 10 wyszukań sprawdzić liczbę wyszukań dla danych fraz.

Ponadto, Keyword Planner umożliwia określenie dodatkowych fraz kluczowych, mnożenia słów kluczowych oraz ich analizę.

Keywordtool.io
Darmowe narzędzie, które pozwala nam wyszukać dodatkowe słowa kluczowe. Wystarczy wpisać hasło, a narzędzie wskaże dodatkowe, często bardzo podobne słowa kluczowe. Keywordtool umożliwia również tworzenie pytań.

Answerthepublic.com
Świetne rozwiązanie do generowania pytań dotyczących danego zagadnienia. W szczególności sprawdzi się w przypadku portali informacyjnych i tematycznych. Pozwala wygenerować do nawet kilkuset pytań dla danego słowa kluczowego.

Narzędzia to nie wszystko. Postaw na kreatywność.
W dzisiejszych czasach, aby zaistnieć w Internecie trzeba albo wydać fortunę na działania marketingowe, albo wyprzedzać konkurencję za pomocą swojej kreatywności.

Podobnie jak w przypadku wielu innych kwestii – komputer nie jest w stanie zastąpić człowieka. Analiza słów kluczowych przez narzędzia jest ważna, ale odpowiedni, ręczny research oraz analiza – pozwalają na dobór takich słów kluczowych, których nie wskazałoby żadne narzędzie.

 

Dodaj komentarz